Tagen i kragen

När jag klippte gräs häromdagen var det någon (eller snarare något, visade det sig) som högg tag i min krage och nästan drog av mig blusen. Jag satt fast, eller i alla fall blusen och enda sättet att komma loss var att ta av den.

Skurken visade sig vara en metkrok som hängde i lagom höjd för att haka kragen. Våra metspön står i en liten tunna på lekstugeverandan. En bra placering om man bara säkrar eller tar bort kroken, så att den inte dinglar i krag- eller ögonhöjd! Ju mer man försöker krångla sig loss, desto mer sitter man fast.

Så här ser krokarna ut i uppförstoring. Klart man blir fast! Men å andra sidan finns det finns få problem som inte kan lösas med en avbitartång.

Och det behövs nya House rules: ”Kolla alltid var kroken finns när du ställer ifrån dig ett metspö och sätt fast den i en kork, eller nåt om den verkar kunna göra någon illa”!!

Det här inlägget postades i Allmänheten varnas, Förebild, När det skiter sig, otur, Planering och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

2 svar på Tagen i kragen

  1. Storfiskarn skriver:

    Ajdå, det var nära ögat. Jag rekommenderar en gummisnodd som snurras runt metspöets handtag på lagom avstånd så att det går att häkta fast metkroken i. Praktiskt även när man förflyttar sig via själva metandet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.