”…med handflatan graciöst vänd uppåt”

Har den nya presidenten i USA verkligen installerats? Gills det även om man – som Trump i måndags – missar att lägga handen på bibeln, när man avlägger trohetseden. Jag och kollade upp installationsformalia och tydligen finns inget krav på att någon bok ska användas överhuvudtaget. Aj då. Jahaja, ja då är det som det är.

Diskussionerna efter ceremonierna i måndags har inte handlat så mycket om Trumps politik, som om diverse kringfrågor. Hur osams är till exempel tech-miljardärerna som satt på de bästa platserna, Mark Zuckerberg (Meta), Sundar Pichai (Google), Tim Cook (Apple) och Elon Musk? Tydligen är de i full fart med att stämma varandra kors och tvärs.

Och så alla diskussioner om hälsningsgester som följt på Elon Musks anförande. Var det en ”romersk hälsning” han gjorde och i så fall: är en romersk hälsning ens romersk?

Horatiernas ed, målad av Jaques-Louis David, 1784

Det finns ingen forskning som kunnat visa i text eller bild att man under romartiden hälsade eller svor trohetseder som på Davids målning. De tre på 1700-talsmålningen svär en trohetsed innan de drar ut i strid och lovar att offra sina liv för Rom, om det skulle behövas. En lämplig gest i nationalistiska sammanhang och den plockades upp i Italien och Tyskland på 1900-talet. Nu är den förbjuden i Nederländerna, Tyskland, Österrike och Tjeckien. (Även i Italien fram till i somras.)

Efter att Elon Musk rest runt och diskuterat med högerpopulistiska och nationalistiska partier i Europa nyligen, väcker det naturligtvis frågor när han gör en liknande gest under sitt framträdande i måndags. Vad menade han?

Hade Musk stämt av med Trump innan? Kanske gick samtalet så här:
Musk: ”Jag tänkte köra en fräckis på scen. Rätt provokativt, är det OK?”
Trump: ”Provokativt är toppen. Men se till att inte reta upp de våra!”

Man anar att Trump fått som han ville. Kärnväljare i MAGA-rörelsen tycker att Musks gest var toppen. Motståndarna för upprörda diskussioner om dess innebörd. Under tiden kommer Trumps olika beslut i skymundan, som till exempel att USA lämnar både Parisavtalet och WHO. Och att reglerna för medborgarskap ändras. Eller att han infört undantagstillstånd vid gränsen till Mexiko med möjlighet att skicka dit militären och nationalgardet. Eller att han hotar arrestera guvernörer och borgmästare som skyddar immigranter från utvisning.

Fortfarande finns det dock fria medier i USA, även om polariseringen har gått väldigt långt i medievärlden och de Trumpvänliga kanalerna är många och starka. Om man vill se en uppfriskande uppriktig kritik av installationsdagen kan man med förtroende vända sig till Jon Steward i satirprogrammet The Daily Show.

Men vad i all sin dar är det här då? Jo det är skolbarn i USA som svär trohet till den amerikanska flaggan. Musk kanske bara gjorde den gest som han fick lära sig i skolan en gång? Knappast, eftersom den gesten avskaffades 1942. Musk är född 1971 och dessutom uppväxt i Sydafrika. Numera lägger man handen på hjärtat vid flagghälsningen. Tidigare gick det till så att handen sträcktes mot flaggan ”och vid orden ’till fanan’ vänds handflatan graciöst uppåt, mot fanan”.

Det här inlägget postades i Att tolka, DCA, Debatt, historia, klimat, Miljö, Politik, USA-val och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

12 svar på ”…med handflatan graciöst vänd uppåt”

  1. Jag såg inte ens på installationen…ville helt enkelt inte, gjorde något helt annat istället. Tillverkade en liten lyckohare. Men givetvis så har jag läst och nu har jag läst ditt inlägg och gillar det som alltid. Ja, säg vart är vi på väg som det heter i På spåret.
    Det ser vi för övrigt inte här alls, På spåret alltså..och bra går det också.

    • Karin skriver:

      Vad bra att du kontrar all galenskap med en lyckohare!

      Det var omöjligt att inte se installationen här i Sverige (som ju ibland uppfattas som USA:s 51:a delstat) eftersom alla nyhetssändningar, extrasändningar, och återblickar i radio och TV handlade om detta. Och så hela kommentariatet ovanpå det. (Jo jag inser att jag spär på den soppan med mitt inlägg…)

  2. Brorsdottern skriver:

    Jag klarar inte av att höra karj@×#€s röst så nu blir det fyra år utan nyheter igen. Förra gången f@#€×@pet var igång så uppdaterade jag mig en gång om dagen, sen fick det räcka!

    Sen denna miljardärsklubb…Ja vad säger man om dom!?

    Otäckt, obehagligt och oroande är vad det är alltihopa! Glad att vi inte gynnat genom att köpa en Tesla och glad att jag aldrig ens loggat in på Facebook/Instagram/X! DET är av totalt ointresse och det är jag glad för nu!

    Nu ska jag inventera vad vi har hemma av det MSB tycker är bra att ha, jag tror vi är väl förberedda. Skulle vara choklad som saknas men det är ingen idé att ha hemma. Det liksom försvinner spårlöst.

    • Brorsdottern skriver:

      Kanske är jag som tycker choklad är bra att ha hemma…

    • Karin skriver:

      Ja, det blir att ransonera nyhetsintaget lite. Svårt för en inbiten nyhetsknarkare, men det underlättar onekligen en smula att det där f@#€×@pet, som du skriver, är så obehaglig och jobbig att lyssna på.

      Tack för påminnelsen om beredskapslagret! Det ska ju förnyas kontinuerligt, men jag har slarvat med det. Konservburkarna med tonfisk är från coronatiden.

  3. Staffan Lagerström skriver:

    Jag blev så lycklig av ditt inläggs två första rader. Ett hopp tändes.
    Sen släcktes det…

    • Karin skriver:

      Jag vet! Jag tänkte att i detta besynnerligt religiösa land kanske han underkänns om han inte har följer ritualen till punkt och pricka. Men det visade sig att det inte finns någon regel om handpåläggning på bibeln.

      Då undrar jag förstås om det var en markering. Lite som Napoleon, när han avskaffade den franska republiken och utropade sig till kejsare. I stället för att låta sig krönas av påven tog han resolut tag i kejsarkronan och satte den på sitt huvud, för att markera vem som var mäktigast.

  4. Jag har följt det genom TV lite lätt.
    Allt kring Trumpen verkar var konstigt.
    Undrar hur det ska gå, men inte för mycket, kan ju inte göra något åt det.
    Ha det fint!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.