Det blir midsommar i huvudstaden i år. Lite ovant, men det ska nog gå bra, när det ser ut såhär. På ett ungefär.
Välkommen!
Kliv på, vet jag! Ta en titt på blogginläggen, vandra omkring bland texterna under de olika rubrikerna i sidhuvudet, eller hälsa på hos bloggar som jag gillar. Kommentera gärna: klicka på "Lämna en kommentar" och fyll i de olika fälten. Om det redan finns kommentarer står det i stället t.ex. "2 kommentarer". Klicka där.-
Läsvärt på andras bloggar
- Anna Toss
- Anna/notonmusic
- Beskrivarblogg
- Cessi stickar
- Den skrattande språkpolisen
- Embryo
- Frostflickan
- Gotland upp och ner
- Granne med potatisodlaren
- Hjo-Hjo
- Kära blogg
- Lena i Wales
- Livsrummet
- Lövestam
- Musikanta
- Nillas medelålderskrisfrågespalt
- om att skriva för att leva – eller leva för att skriva
- Om livet runt alvaret
- På livets trassliga bastmatta
- Paulas pörte
- Pettas-Karin
- Svenssons släng
- Tanten på Hammarströms fisk
Har du målat den fina bilden?
Jo, men den har sina brister. Arga akvarellisten, dvs den inre röst som brukar nagelfara mina alster, har ett och annat att säga om den. För grötigt nertill i förgrunden, till exempel och stadshuset ser ut att ha gått av på mitten, på något mystiskt sätt. Så jag får helt enkelt utforska hur den där kåken egentligen ser ut. Återkommer.
Så fin! <3
Tack och bock!
Jag ser ingen gröt, bara en vacker akvarell av en Stockholmsvy.
Du är en fena på att måla Karin!
Tack Karin – dina uppmuntrande tillrop balanserar Arga akvarellistens kommentarer på ett bra sätt!
Jag kom just på att en anledning till att jag bloggat mindre är att jag målat mer. Men då kan jag ju i alla fall lägga upp lite akvareller här på bloggen, lite då och då. Kom jag också på.